اخبار داغ

سه ویژگی بلاکچین که به جلوگیری از کلاه‌برداری کمک می‌کند

سازمان‌ها به طور معمول سالانه پنج درصد از درآمد خود را از طریق کلاهبرداری و تقلب از دست می‌دهند. متاسفانه کلاهبرداری در کسب و کار ‌می‌تواند برای مدت طولانی ناشناخته بماند و اغلب شناسایی آن مشکل است. در ادامه سه ویژگی بلاکچین که می‌تواند به شبکه‌های کسب و کار به حفاظت در برابر تقلب کمک کند را بیان می‌‌کنیم.

بلاکچین توزیع شده است

بلاکچین شکلی از یک دفتر کل توزیع شده است و شامل اطلاعات تراکنش است که در یک شبکه نقطه-به-نقطه به اشتراک گذاشته شده و دائما روی آن به اجماع می‌رسند. هیچ مدیریت مرکزی یا نسخه متمرکزی برای آن وجود ندارد. بنابراین هیچ گاه یک نقطه شکست واحد برای آن وجود ندارد. در عوض مدیریت و صدور مجوز برای آن در طول شبکه توزیع شده است که در نتیجه محل آشکاری برای اقدام به یک نقشه کلاهبرداری وجود ندارد.

Image result for distributed ledger

روش‌های مختلفی وجود دارد که کلاهبرداران از آن برای مخفی کردن اقدامات غیرقانونی خود استفاده می‌کنند که شامل این موارد می‌شود: تغییر یا پاک کردن اطلاعات سیستم‌های حسابداری یک شرکت، تغییر الکترونیکی یا کاغذی اسناد یا ایجاد فایل‌های دستکاری شده. استفاده از یک دفتر کل توزیع شده می‌تواند به کاهش کلابرداری کمک کند، زیرا باعث افزایش شفافیت تراکنش‌ها در یک زنجیره تامین بین افراد یک شبکه کسب و کار می‌شود. حاضران در شبکه می‌توانند تاریخچه تبادل دارایی‌ها را ببینند. بنابراین مشاهده و شناسایی تراکنش‌های کلاهبرداران آسان‌تر خواهد بود. همچنین دستکاری رکوردهای تراکنش‌ها روی یک بلاکچین، نیازمند کنترل اکثریت روی سیستم است که کار ساده‌ای نمی‌باشد.

بلاکچین غیرقابل تغییر است

Related image

تراکنش‌های روی یک بلاکچین غیرقابل تغییر است؛ زیرا نمی‌توان آن‌ها را پاک کرد یا تغییر داد. قبل از این که یک بلاک به زنجیره بلاک‌ها الحاق شود‌، حاضران در شبکه باید از طریق یک فرآیند به نام اجماع، توافق کنند که این تراکنش معتبر است. این بلاک یک برچسب زمان می‌خورد، از طریق رمزنگاری امن شده و به بلاک قبلی روی زنجیره بلاک لینک می‌شود. بنابراین شما ‌می‌توانید یک تراکنش جدید برای تغییر وضعیت یک دارایی را ایجاد کنید؛ این تراکنش به سادگی به زنجیر اضافه می‌شود و رکورد اصلی همچنان قابل دسترس خواهد بود. بنابراین با استفاده از بلاکچین خواهید توانست منشا یک دارایی را ببینید. یعنی این دارایی از کجا آمده، در کجا بوده و حالا مالکیت آن در دست کیست.

بلاکچین می‌تواند قابلیت ایجاد مجوز داشته باشد

Related image

کسب و کارها با مقدار زیادی از داده‌های محرمانه تعامل دارند. آن‌ها نمی‌توانند اجازه دهند هر کسی به این داده‌های حساس دسترسی داشته باشند. باید راهی وجود داشته باشد تا کسانی که خارج از شبکه هستند نتوانند به داده‌های حساس دسترسی داشته باشند و کسانی که داخل شبکه هستند نیز نتوانند داده‌ها را دچار مشکل کنند. دقیقا این همان نیاز به داشتن مجوز است که نقش خود را  ایفا کند. اما بر خلاف دیگر ویژگی‌هایی که در مورد آن بحث شد، همه شبکه‌های بلاکچین قابلیت مجوز ندارند. هرچند شبکه‌های مجوز دار می‎توانند برای جلوگیری از کلاهبرداری ایده‌آل باشند. چرا که می‌تواند افراد و مقیاس آن‌ها را برای حضور در شبکه محدود کند. اعضای یک شبکه نیز باید دعوت شده باشند و قبل از امکان شرکت در تراکنش‌های آن، تایید شده باشند.

کنترل دسترسی و مدیریت هویت عوامل کلیدی در یک شبکه مجوز دار هستند. توسط فناوری هایپرلجر فابریک، اعضا توسط کارت‌های عضویت رمزنگاری شده تایید شوند تا هویت خود را احراز کنند. این کارت‌های عضویت به آن‌ها اجازه دسترسی برای دیدن تراکنش‌ها را می‌دهد. اما حتی کاربران تایید شده، نمی‌توانند بدون اجماع روی بلاکچین چیزی را اضافه کنند و کسی نیز نمی‌تواند رکوردهای روی بلاکچین تغییر دهد؛ چرا که آن‌ها رمزنگاری شده اند. بدون وجود راهی برای مخفی کردن ردپاها، کلاهبرداران شانس بسیار کمی برای گریز از دستگیر شدن خواهند داشت.

بلاکچین علیه کلاهبرداری

Image result for blockchain fraud

کلاهبرداری به عنوان مهمترین ریسک‌های عملیاتی در سال ۲۰۱۷، مشکلی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. به علاوه اینکه می‌تواند برای یک کسب و کار بسیار پر هزینه باشد، باعث کاهش روحیه کارمندان شده و یک محیط کسب و کار بی ثبات را ایجاد کند. بنابراین استفاده از بلاکچین می‌تواند راه حلی مناسب برای جلوگیری از این مشکل باشد.


منبع سایت میهن بلاکچین

تبلیغات

قیمت ارز‌های دیجیتال

powered by Coinlib

مطالب پرطرفدار

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین
توسط BTC 16 خرداد
ارز دیجیتال پاسخی در مقابل بحران جهانی است
توسط فرزاد تمیمی فرد 16 خرداد
دلیل کاهش قیمت ۷۰ درصدی متیک (MATIC) در کمتر از یک ساعت چه بود؟
توسط مازیار نسیمی 16 خرداد
سرمایه گذاری در یک سایت خبرگزاری؛ بایننس بعد از دوسال به کشور چین بازمیگردد!
توسط ساناز وفی 16 خرداد
صندوق پوشش ریسک (Hedge Fund) چیست؟
توسط مالی 16 خرداد
جذب سرمایه EOS برای پروژه جدید؛ اتفاق تاریخی بار قبل تکرار نشد!
توسط ایوب کریمی 16 خرداد
سرمایه گذاران سازمانی در سال ۲۰۱۹ وارد این عرصه می‌شوند!
توسط مازیار نسیمی 16 خرداد
چرا اکنون بهترین زمان برای راه اندازی یک شرکت بلاک چین است؟
توسط امین آبشاهی 16 خرداد
عرضه توکن اوراق بهادار (STO) چیست؟ ICO ها در لباسی جدید
توسط تیم تولید محتوا 16 خرداد
تنها ۱۳ درصد ICO ها به مرحله اجرایی رسیده اند!
توسط تیم تولید محتوا 16 خرداد
آسان‌ترین راهنمای شبکه لایتنینگ بیت کوین – بخش دوم
توسط BTC 16 خرداد
بلاک چین نسل سوم در پی حل مشکلات موجود در بلاک چین نسل اول!
توسط ایوب کریمی 16 خرداد
آموزش سایت لوکال بیت کوینز localbitcoins.com (قسمت اول) – ثبت نام و احراز هویت +ویدئو
توسط اشکان اسماعیل زاده 16 خرداد
آسان‌ترین راهنمای شبکه لایتنینگ بیت کوین – بخش اول
توسط BTC 16 خرداد
تمامی توکن های بر بستر اتریوم را در ForkDelta مبادله کنید! +ویدیو
توسط اشکان اسماعیل زاده 16 خرداد
اتهام فعالیت های غیرقانونی صرافی بیتمکس؛ ۱۳۸ میلیارد دلار انواع جرایم سایبری
توسط مازیار نسیمی 16 خرداد
فرستادن ۵۰۰ میلیون دلار اشتباها به آدرس اصلی اتریوم
توسط تیم تولید محتوا 16 خرداد
از دست رفتن ۱۳ میلیون دلار بیت کوین به دلیل مشکلی در brain wallet
توسط مازیار نسیمی 16 خرداد
هک بیش از ۶ میلیون دلار توکن وی چین (VeChain) توسط یک هکر ناشناس
توسط مازیار نسیمی 16 خرداد
کیف پول شتکوین والت (Shitcoin Wallet) اطلاعات کاربران خود را سرقت می کند!
توسط مازیار نسیمی 16 خرداد

خبرنامه

لطفا برای اطلاع از آخرین اخبار و بروزرسانی ها ایمیل خود را ثبت نمایید.